Dirsek

Dr. Mehmet Kerem Canbora

Kübital Tünel Sendromu

Dirsekte, ulnar sinir adı verilen sinir üzerindeki basıncın artması ile ortaya çıkan duruma Kubital Tünel Sendromu denir.
Dirseğin iç bölümünde  epikondil adı verilen bir çıkıntı yer alır ve  ulnar sinir bu çıkıntının altından geçer.  Bu bölgede ulnar sinir kemiğin tam yanında durur ve dış basıya açıktır. Sinir üstünde oluşan basınç, sinirin işleyişini bozarsa, dirsek, ön kol, el bileği ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı oluşur.

Belirtileri nelerdir?

Meydana gelen ilk belirtilerden biri, elin serçe ve yüzük parmağında uyuşukluk, karıncalanma ve ağrıdır.  Ağrı  ya da uyuşukluk serçe parmaktan dirseğin iç kısmına kadar ulaşabilir. Zaman içinde elde güç kaybı yaşanır. (anahtarla kapı açmak, yerden eğilip bişey alırken vs.)  Bu aşamaya gelindiği zaman ise, elde yer alan ince kaslar erir. Böylece iki el yan yana geldiğinde elin inceldiği fark edilir.

Eğer bu aşamada da ele müdahale edilmezse, durum daha ileri seviyelere ulaşır ve 4. 5. parmaklar kıvrak durumu gelir, el tam olarak açılamaz.

Tanı Nasıl Konulur?

Öncelik olarak fizik muayene yapılarak duyu ve kas gücüne bakılır. Kubital tünel seviyesinde sinire parmak ucu ile darbe uygulanır.  Darbe sonucunda serçe parmağa doğru elektriklenme meydana gelirse test pozitif olur. İkinci test olarak da dirsek fleksiyon testi uygulanır.  Bu testte, dirsek sonuna kadar kıvrılır ve el bileği geriye doğru hareket ettirilir. Eğer üç dakika içinde bir uyuşukluk oluşursa test yine pozitif olur.  EMG, dirsek filmi ve MR tetkiki sonuçlarından da bu hastalığın tanısı konabilir.

Tedavisi nasıl gerçekleşir?

Sinirde çok az hasarın görüldüğü durumlarda, cerrahi müdahalelere gerek kalmayabilir. Dirseği  sert zemin üzerine koyma alışkanlığını en aza indirgemek ya da ulnar sinir üzerine dirsek yastığı kullanmak, hastalar için kolaylık sağlayabilir. Uyurken bile dirseği atel ile düz tutmak da yararlı olabilir.  Bazı durumlarda da bir el terapisti ile uygun dirsek kullanımı çalışmaları yapılabilir.

Eğer belirtiler son derece şiddetli olursa ya da düzelmiyorsa sinir üzerindeki basıncı azaltmak için cerrahi tedavi gerekebilir. Uyuşukluk ya da karıncalanma hemen geçebilir veya belirli bir zaman sürebilir. El ve bilekte oluşan güçsüzlüğün geçmesi birkaç ay sürebilir.

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK ortopedi ve travmatoloji konusunda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 07:00 - 22:00
Cumartesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 10:00 - 20:00

Sosyal Medya

  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn

Bu sitede yer alan içeriklerin her biri bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede anlatılan hiçbir tedavi yöntemini doktor kontrolü dışında uygulamayınız. Aksi takdirde doğacak herhangi bir problemden hiçbir şekilde site yönetimi ve www.keremcanbora.com sorumlu değildir.

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK | © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.