Diz

Dr. Mehmet Kerem Canbora

Ön Çapraz Bağ Yırtıkları

Total Diz Protezi

Total diz protezi, ileri derecede bozulmuş dizlerde ağrının giderilmesi ve hareket fonksiyonlarının geri kazanılmasında etkili bir tedavi yöntemidir. Total diz protezi ameliyatı aşınmış olan eklem yüzeyinin, metal ve polietilenden yapılan eklem hareketi için hazırlanmış, yapay parçalar ile dizi kaplayarak yeni bir eklem oluşturulması işlemidir. Günümüzde çok başarılı bir tedavi yöntemidir. Total diz protezi ameliyatının başarılı sonuçları hastaların yaşam kalitesini artırmaktadır.

Total diz protezi istirahat, ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri, eklem içi enjeksiyonlar ve değnek kullanımından fayda görmemiş, diz ağrıları çeken, günlük faaliyetlerini yerine getirmede güçlük yaşayan, gece ağrıları olan kişiler için uygundur. Total diz protezi genellikle 60-80 yaş aralığındaki kişilere uygulanmaktadır. Ancak romatoid artrit ve osteonekroz gibi hastalık çeken kişiler için daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Menisküs Yırtıkları

Menisküs Nedir, Menisküs Yırtığı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Menisküs yırtıkları çoğunlukla sporcularda görülse de toplumun her kesiminde ve her yaşta ortaya çıkabilir. Menisküs yırtıkları dize gelen ani bir darbe, dizde ani burkulma, sabit ayak üzerinde ani dönme düşme sonrasında oluşabilir. Menisküs yırtıkları ile bu tip ani manevraların yapıldığı futbol, basketbol, voleybol, kayak gibi sporlar esnasında daha sık karşılaşılır.

Menisküs yırtığı ileri yaşlarda basit bir travmayla veya sadece oturup kalkma esnasında bile meydana gelebilir. Menisküs yırtığı kendisini ağrı, şişlik, harekette kısıtlanma gibi belirtilerle gösterir. Gençlerde yaşanan menisküs yırtıkları çoğu zaman ameliyat gerektirir. İleri yaş grubunda görülen ve daha çok kireçlenme ile birlikte ortaya çıkan yırtıklarda ise hastanın ağrılarını azaltmaya yönelik ilaç tedavisi, eklem içine enjeksiyonlar, artroskopik ameliyat gibi değişik seçenekler gündeme gelebilir.

Dizde Çoklu Bağ Yaralanmaları

Dizde Çoklu Bağ Yaralanmaları

Dizde görülen çoklu bağ yaralanmaları diz ekleminde iki ya da daha fazla diz bağının hasar gördüğü durumlardır. Diz eklemi vücutta en çok yük taşıyan eklemlerden biridir. Kişinin günlük hayatını idame ettirebilmesi adına pek çok görevlere sahiptir. Diz ekleminde meydana gelebilecek herhangi bir hasar yaşam kalitesinin fazlasıyla düşmesine neden olmaktadır.

Dizde görülen çoklu bağ yaralanmaları, düşük enerjili veya yüksek enerjili travmalar şeklinde oluşmaktadır. Genellikle sporcularda ya da spor ile ilgilenen kişilerde görülen çoklu bağ yaralanmaları çoğunlukla düşük enerjili travmalara bağlı görülür. Düşük enerjili bağ yaralanmalarında damar yaralanma riski yüzde 4 kadardır. Obez hastalarda görülen düşük bağ yaralanmaları maalesef hızlıca yüksek enerjili bağ yaralanmalarına dönüşebilir. Spora dönüş ön çapraz bağ yaralanmalarında 6-9 ay arasında olurken çoklu bağ yaralanmalarında 12 aya kadar uzayabilmektedir. Bununla birlikte yüksek enerjili bağ yaralanmaları daha tehlikelidir.

Dizlerde görülen yüksek enerjili çoklu bağ yaralanmaları genellikle trafik kazası, göçük altında kalma, endüstriyel kazalar sonucunda ortaya çıkar. Yüksek enerjili bağ yaralanmalarında damarın yaralanma riski yüzde 30’lara kadar yükselebilmektedir.

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK ortopedi ve travmatoloji konusunda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 07:00 - 22:00
Cumartesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 10:00 - 20:00

Sosyal Medya

  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn

Bu sitede yer alan içeriklerin her biri bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede anlatılan hiçbir tedavi yöntemini doktor kontrolü dışında uygulamayınız. Aksi takdirde doğacak herhangi bir problemden hiçbir şekilde site yönetimi ve www.keremcanbora.com sorumlu değildir.

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK | © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.