El & El Bileği

Dr. Mehmet Kerem Canbora

Karpal Tünel Sendromu

El bileğinin orta bölümünde yer alan kemik ve bağlardan meydana gelen dar geçide karpal tünel adı verilir. Başparmakla beraber 2. ve 3. parmaktaki hareketi ve hissetmeyi sağlayan median sinir, elimizi yumruk yapabilmemizi ve kavramımızı sağlayan tendonlarla beraber geçer.

Bu kanalın üstünü örten bağ genişler, şişerse dar ve sert olan karpal tünel, median siniri sıkıştırır. Bunun sonucunda da elin ilk 3 parmağında hissizlik, karıncalanma ya da güçsüzlük meydana gelir.Ortaya çıkan bu belirtiler her iki elde de görülebilir. Fakat genellikle en sık kullanılan elde, önce gelişir.

Karpal tünel, erkeklere oranla kadınlarda daha sık meydana gelir.

Kimler Risk Grubunda Yer Alır?

Karpal tünel sendromu, 30-50 yaş aralığında sık görülür. Genellikle bilgisayar başında fazla vakit geçiren, uzun süre kulağında telefon tutan, saatlerce araba kullanan kişilerde bu sendroma sık rastlandığı düşünülse de, montaj hattı gibi titreşimli el araçlarını sıklıkla kullanan ve ellerini havada yüksekte tutan kişilerde görülme olasılığı daha fazladır.

Aynı zamanda şeker, hipotrioid gibi kronik hastalıkları olan kişilerde, gebelerde, kucağında sıklıkla bebek taşıyanlarda, bilek burkulması yaşayan insanlarda da bu sendroma rastlanabilir.

Ameliyat Gerekebilir Mi?

Karpal tünel sendromu için alınan bütün önlemlerin yetersiz kaldığı durumlarda, ameliyat gerekebilir. Ağrı, acı, uyuşma ve karıncalanma kol ve omuzlara da ulaşabilir. Eğer zamanında müdahale edilmezse, bu sendrom başparmağında yer alan kasların erimesine neden olur. Genellikle bölgesel anestezi verilerek Karpal tünelin üstündeki bağ, basıncı daha aza indirmek için kesilir.

Bu uygulamanın ardından iyileşen bağ, Karpal tünelde daha büyük bir alana müsade edecektir. Ameliyattan sonra da elinizi kalbinizin üzerine çıkararak ya da parmaklarınızı sıklıkla hareket ettirerek rahatlatabilirsiniz. Ağrılar ve uyuşmalar ameliyattan sonra 2 ile 3 ay içinde düzelir fakat elinizin tamamen eski haline dönmesi için yaklaşık olarak altı aydan bir yıla kadar uzun bir dönemin geçmesi gerekir.

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK ortopedi ve travmatoloji konusunda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 07:00 - 22:00
Cumartesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 10:00 - 20:00

Sosyal Medya

  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn

Bu sitede yer alan içeriklerin her biri bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede anlatılan hiçbir tedavi yöntemini doktor kontrolü dışında uygulamayınız. Aksi takdirde doğacak herhangi bir problemden hiçbir şekilde site yönetimi ve www.keremcanbora.com sorumlu değildir.

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK | © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.