Kalça

Dr. Mehmet Kerem Canbora

Total Kalça Protezi

Ağrılı ve sertleşmiş bir kalça gündelik hayatta yaptığınız hareketleri bile etkileyebilir. Uzun süre devam eden kalça ağrılarınız, uyku düzeninizi bunun sonucunda da psikolojinizi bozabilir.

Fakat ağrılı kalçanıza uygulanacak olan kalça protezi ameliyatıyla ağrılı ve hareket kapasitesi azaltılmış olan ekleminizin normal haline dönmesi olanaklıdır. Total kalça protezi, kireçlemiş ya da kırık sonrası bir kalçada hasarlanmış olan kemik ve kıkırdak yapıları çıkarıp yerine prostetik kompenentlerden oluşan yapıları koyma ameliyatır.Kalça protezi güvenli bir tedavidir. Uygulama sonrası ağrı ortadan kalkar, kalça hareketleriniz çoğalır ve günlük hayatta gerçekleştirdiğiniz aktivitelerinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz..

Tanısı Nasıl Konur?

Öncelik olarak yapılan kalça muayenesiyle kalça hareketleriniz kontrol edilir. Görüntülemede ise, röntgen oldukça önemli bir araçtır .Kemik ve eklem değişikliklerini oldukça iyi gösterir.

Total Kalça Protezi Kimlere Yapılır?

Cerrahi müdahale için kesin olarak belirlenmiş yaş ve kilo sınırlaması yoktur. Ama hastanın ağrı ve kalça hareketleri önemli kriterler içinde yer alır. Cerrah, her hastayı bireysel olarak kontrol eder ve genellikle 50 ile 80 yaş arasında ameliyat olması tavsiye edilir.

Ameliyat Kararı ve Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Noktalar

Kişinin kendisinin, ailesinin ve doktorunun ortak kararı ile cerrahi müdahaleye karar verilmelidir. Aynı zamanda cerrahiye karar verilirken kişiye uygulanacak olan tedavi hakkında, kişi yeteri kadar bilgilendirilmelidir. Cerrahiye karar kılınmasının ardından ameliyat öncesi kan tahlilleri ve anestezi açısından ayrıntılı bir şekilde muayenenizin yapılmasıdır.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyatın ardından ertesi gün kalçaya yük vererek yürünür. Hastanede  4-5 gün yattıktan sonra başka bir sorun gerçekleşmezse taburcu edilirsiniz. Taburcu olduktan yaklaşık 2 hafta sonra da ilk poliklinik kontrolünüz gerçekleşecek, muayeneniz yapılıp dikişleriniz alınacaktır. Taburcu olduktan 6 hafta, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl sonra diğer poliklinik kontrolleriniz yapılacaktır.

 

Kalça Kireçlenmesi

Kalça eklemi vücudumuzdaki diz eklemlerinden sonra gelen en büyük eklemdir. Orta ve ileri yaşlardaki hastalarda kalça ağrılarının en önemli nedenlerinden biri de kalça eklemi kireçlenmesidir.

Kalça kireçlenmelerinin bir diğer adıyla Koksartroz’un  başlıca belirtilerinden biri ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Ağrılar genellikle ilk belirtilerdendir. Hareket kısıtlılığı ise, daha sonra kendini gösterir. Hastalar, zaman içinde günlük aktivitelerini yapmakta güçlük çekerler. (çorap giymek, tırnak kesmek vs)

Kalça Kireçlenmesinde Tanı Nasıl Konulur?

Tanı, genellikle fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konur.  Eğer hasta genç yaşlarda ise ve altta yatan farklı nedenler olabileceği düşünülüyorsa bilgisayar tomografi ile MRI gibi ileri  görüntüleme tetkiklerinden faydalanılabilir.

Kalça Kireçlenmesinde Tedavi Seçenekleri

Seçilecek tedavi yöntemi öncelik olarak hastalığın şiddeti, hastanın yaşı ve genel durumuna göre belirlenir. Kalça kireçlenmesi teşhisi konulan hastalarda, tedavi seçenekleri 2’ye ayrılır.  Ağrı kesiciler, egzersiz programları, fizik tedavi, eklem içi enjeksiyon birinci grupta yer alırken, hastalığın ilerlediği dönemlerde uygulanan cerrahi seçenekler  de ikinci grupta yer alır.

Radyolojik olarak eklemin yapısının bozulduğu ve diğer tedavi yöntemleri ile bir sonuca ulaşamayan hastalara, total kalça protezi ameliyatı yapılır. Bu ameliyat ile kıkırdağı tamamen yıpranmış olan tüm eklem yüzeyleri değiştirilir.Total kalça ameliyatları, uzun zamandır uygulanan ve insanların yaşam kalitesini yükselten ameliyatlardır. Günümüzde başarılı bir şekilde uygulanan protezler, 20 ila 25 yıl süreyle kullanılabilmektedir.

Kalça Kireçlenmesi Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Süreç

 Ameliyattan yaklaşık 1 hafta önce hastaya anestezi muayenesi yapılır. Ameliyat sırasında hastanın genel durumu da uygun ise, tamamen uyuşmasının sağlandığı spinal-epidural anestezi yapılır.Kalça kireçlenmesi ameliyatları, yaklaşık 1.5 saat sürer. Ameliyattan bir gün sonra, hasta yürüteç yardımıyla yürütülür.Hastanın hastanede kalma süresi de 4 ile 5 gün arasında değişir. Hastaların, ameliyatın ardından yapmaları gereken egzersiz  hareketleri vardır.

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK ortopedi ve travmatoloji konusunda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 07:00 - 22:00
Cumartesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 10:00 - 20:00

Sosyal Medya

  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn

Bu sitede yer alan içeriklerin her biri bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede anlatılan hiçbir tedavi yöntemini doktor kontrolü dışında uygulamayınız. Aksi takdirde doğacak herhangi bir problemden hiçbir şekilde site yönetimi ve www.keremcanbora.com sorumlu değildir.

Prof. Dr. Alpaslan ÖZTÜRK | © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.